Print this page

The 2001 Matric Class

Kate Ainslie

Shafton

Academics Merit, Interact, Destiny Leader, Choir, Hockey, Athletics

Candice Allison

Everdon

Academic Half Colours, Destiny

Roy Barford

Oatlands

Hostel, School Prefect, Performing Arts Half Colours, Gavel Club, LRC Chairman, Cricket 1st Team Award, Rugby 1st, Athletics

Haley Bates

Allemans

Interact, Hockey 3rd

Lauren Bates

Allemans

Academic Half Colours, Performing Arts, Science Olympiad, Dramatics Full Colours, Gavel Club, Interact, Hockey 3rd Captain, LRC Secretary

Kaishma Beharielal

Oatlands

Choir, Netball 2nd

Laura Bennett

Shafton

School Prefect, Performing Arts Honours, National Youth Choir of South Africa

Ann Boniwell

Oatlands

School Prefect, Cross Country Captain Honours & Natal Colours, Academic Honours, Drama Full Colours, Gavel Club, Performing Arts, Swimming Full Colours & Natal Colours, Athletics Merit, Hockey 2nd

 

Malcolm Brown

Shafton

School Prefect, Choir, Rugby 1st Half Colours, Hockey 1st Colours, Squash 1st Captain, Cricket 1st Full Colours & Midland Country District,

Tandy Bullough

Shafton

Hockey 2nd

Terryn Butler

Oatlands

Performing Arts Team Award, Hockey 1st Full Colours, Swimming Squad Team Award, Tennis 2nd

Patricia Carr

Everdon

Academic Full Colours, Maths, Science Olympiad, Talent Show, Interact, Performing Arts, Destiny, Hockey 2nd

 

Caroline Cazalet

Everdon

Choir, Tennis 1st Team Award, Hockey 2nd

 

Benjamin Chambers

 

Nicolette Chetty Elsa Coen

Allemans

Talent Show, Hockey

Andre Coetzee

Shafton

Leigh Collins

Everdon

Deputy Head Girl, Head of Hostel, Maths Olympiad, Performing Arts, Gavel Club, Learners' Representative Council, Choir, Hockey 1st, Tennis, Athletics, Swimming, Squash 1st Captain

Elizabeth Cooke

Oatlands

Academic Half Colours, English, Science, Maths Olympiad, Destiny, Performing Arts, Hockey 3rd

Gabi Cross

Everdon

Maths Olympiad, Performing Arts, Interact, Gavel Club, Hockey 1st, Tennis 2nd

Mandy De Boer

Shafton

Science, Maths Olympiad, Performing Arts, Hockey 1st Team, Cross Country

Tegan De Kock

Shafton

Academic Half Colours, Maths, Science Olympiad, Performing Arts, Destiny Chairperson, Tennis 1st, First Aid

Nisha Devdhat

Allemans

Performing Arts, Poetry Competition (finalist), Squash

Mark Dewing

Oatlands

LRC, Rugby 1st Team Award, Cricket 2nd, Hockey 2nd

Happiness Dnamini

Oatlands

Computer Club, Diligence Award 1999

Keran Ducasse

Oatlands

Performing Arts

Brenda Ellens

Allemans

Performing Arts Team Award, Music, Interact

Shale Exelby

Allemans

School Prefect, Head Girl, Academic Commendation, Performing Arts Team Award, Interact (President), Athletics Team Award, Menlo Park Athlete, Swimming Half Colours, Hockey 1st Honours & U19 Midlands Team

Graeme Farley

Everdon

School Prefect, Head Boy, Gavel Club, Performing Arts, Rugby 1st, Hockey 2nd, Cricket

Adrian Fourie

 

Cindy Fox

Allemans

Choir, Maths Olympiad

David Gardiner

Oatlands

School Prefect, Academic Honours,  Science, Maths Olympiad, Dramatics Full Colours, Inter-School Speech Contest

Kaveer Gareeb

Shafton

Academic Half Colours, Science, Maths Olympiad

Jonathan Gordon

 

Kate Gordon

Allemans

LRC, Academic Honours, Maths, Science Olympiad

Sean Grace
Lauren Greef

Allemans

Academic Commendation, Performing Arts, Hockey

Brian Habbick

Allemans

Talent Show, Swimming Full Colours, Athletics Full Colours, Rugby 1st, Hockey 1st, Cricket 1st & 2nd

Melissa Hethor

 

Nellis Hoffman

Oatlands

Rugby 1st Team Award, Hockey 1st Team Award, Cricket 2nd

Gregory Hoy

Everdon

Gavel Club, Hockey 2nd, Rugby 2nd

Desmond Hudson

Oatlands

Cricket 1st Full Colours & Natal Country District, Hockey Half Colours, Rugby 2nd

Clinton Jackson

Allemans

Academic Full Colours, Cross Country Team Award

Diana Jarvis

Shafton

Performing Arts, Interact, Gavel Club, Poetry Institute of Africa

Michelle Kelly

Oatlands

Choir, Music

Francis Khoza

Shafton

Rugby 2nd, Hockey 2nd, Cross Country

Robyn Klingenberg

Shafton

Academic Honours, Maths Olympiad, Dramatics Half Colours, Performing Arts, Interact, Hockey 2nd

Emmanuel Makhubu

Oatlands

Deputy Head Boy, School Prefect, Rugby 1st Captain Full Colours, Athletics, Cross Country, Performing Arts, LRC

Kate Matchett

Oatlands

School Prefect, Academic Full Colours, Maths, Science, English Olympiad, Performing Arts Half Colours, Gavel Club, Interact, Athletics, Hockey 3rd

Christopher Melling

Allemans

Talent Show, Cricket 3rd, Rugby 2nd

Siswe Mkhize

Allemans

Duncan Morphew

Everdon

Rugby 2nd

Precious Msomi

Everdon

Destiny, Choir, Music, Talent Show, Netball 2nd

Mlungisi Mzolo

Everdon

Rugby 1st Team Award

Darrel Naidoo

Oatlands

Music, Talent Show

Thriusha Naidoo

Allemans

Maths, Science Olympiad, Performing Arts

Sibonelo

Allemans

Gavel Club, Choir

Rishkaal Nehal

Oatlands

Shaveer Nehal

Everdon

 

Jacques Nel
Eugene Ntuli Sindi Nzimande

Shafton

Netball 1st Half Colours

Vivek Orie

Shafton

Jessica Payn

Shafton

Hostel Prefect, Choir, Interact, Performing Arts, Hockey 1st Half Colours, Tennis 1st Team Award

Pragashni Pillai

 

Ashley Pillay

Allemans

Oldrich Polak

Everdon

Hockey 2nd, Cricket 2nd

Nalika Ramdew

Oatlands

Talent Show, Choir, Hockey 2nd

Keshree Reddy

Everdon

Academic Merit, Science, Maths Olympiad, Performing Arts

Wade Retief

Allemans

Deborah Robertson

Everdon

Interact, Swimming Team Award,

Travis Robertson

 

Murray Sanders

Oatlands

School Prefect, Head of Hostel, Gavel Club, Interact, Performing Art, Cricket 2nd, Rugby 2nd, Cross Country

Altaaf Sayedabdurrahaman

Everdon

Science, Maths Olympiad, Rugby 2nd

Zeerath Seechoonparsad

 

Faizel Shaik

 

Nichola Smith

Shafton

Hockey 3rd, Swimming

Sihle Sokhela

 

Erwin Soobramoney

Allemans

Talent Show, Music, Cricket 1st

Ryan Spall

Oatlands

LRC

Ryan Spies Katy-Ann Stanfield

Everdon

Interact, Hockey 2nd, Athletics

Dominique Steel

Shafton

Hockey 3rd, Choir

Bronwyn Swart

Shafton

Hostel Prefect, School Prefect, Performing Arts, Swimming Half Colours, Hockey 2nd

Michelle Szmmygala

Everdon

Interact, Swimming, Hockey 3rd

Angus VanNiekerk

Everdon

Academic Honours, Science Olympiad, Destiny Leader, Hockey 2nd

Pieter Veenstra

Allemans

Cricket 1st Honours & Most Valuable player, Hockey 1st, Rugby 1st

Nicoles Venter

Allemans

Cricket 2nd, Hockey 2nd

Jeremy Vermaak

Allemans

Rugby 1st Half Colours, Cricket, 2nd, Athletics

Michelle Vogts

Shafton

Academic Honours, Maths, Science Olympiad, Library Monitor service badge, Performing Arts, Tennis 1st Team Award, Cross Country Team Award, Athletics

Robyn Anne Waring

Shafton

Hockey 3rd, Choir

Scott Whiteing

Oatlands

School Prefect, Academic Merit, Performing Arts Team Award, Choir, Swimming Full Colours, Cross Country Team Award

Timothy Wilford

Shafton

Rugby 1st Team Award

Sam Yengwa Bhekani Zondi

Everdon

Performing Arts

Zodwa Zuma

Shafton

Performing Arts, Netball 1st Team Award