Print this page

The 1994 Matric Class

Scott Ainsley

Shafton

Rugby 1st & 2nd, Athletics, Interact

Megan Anderson

Allemans

Hockey

Taryn Badrian

Allemans

Interact

Belynda Bardwell

Everdon

Swimming

Deborah Bastow

 

Tennis 2nd

Shaun Becker

Shafton

Hostel Prefect, Cricket 1st, Tennis 1st, Hockey 1st, Choir, Pollyanna

David Boddy

Everdon

Hockey 1st, Cricket 2nd

Bradley Botha

Everdon

Oklahoma, Video Technician

Catherine Bullock

Everdon

Academic half colours, Performing Arts, Netball 1st, Interact

Brendon Burmester

Allemans

Rugby 3rd, Choir, Talent Show, Interact, Oklahoma

Mark Butlin

Allemans

Tennis 1st captain (half colours), Squash 1st captain, Interhou

Jared Buys

Allemans

Swimming, Squash

Duncan Carlisle

Allemans

Prefect, House Captain, Cricket 1st (colours), Midlands Cricket team, Hockey 1st captain (colours), Tennis 1st (half colours), SCA

Terence Christian

 

Hockey

Kevin Christie

Allemans

Athletics (colours), Photographic Clau

Cameron Coetzer

Oatlands

Cross Country captain (half colours)

James Crichton

Oatlands

Rugby 1st, Swimming

Sarach Croudace

Oatlands

Academic colours, Performing Arts, Hockey 3rd, Editorial committee

Petch Cundill

Oatlands

House Captain, Prefect, Athletics (colours), Rugby 1st (half colours), Swimming, Interact, Choir, Oklahoma, Talent Show, Editorial committee, Hibberdene Children's Home helper

Audrey de Beer

Everdon

Netball

Ana de Santos

Everdon

Performing Arts (half colours)

Kathy de Santos

Everdon

Performing Arts (half colours), SCA

Narina Exelby

Allemans

Deputy Head Girl, Performing Arts (half colours), English Essay Prize, Tennis 2nd, Hockey 2nd, Athletics, Interact, Gavel Club

Alexa Farina

Oatlands

Hockey 3rd, Oklahoma, Interact, Talent Show

Craig Ford

Allemans

Performing Arts (colours), Cricket 2nd captain, Rugby 2nd vice-captain

Taryn Forsyth

Everdon

School & Hostel Prefect, Performing Arts, Cross Country, Hockey 2nd captain, Swimming, Athletics, Interact

Andrew Fourie

Allemans

Hockey 1st, Backstage

Nial Gafney

Allemans

Rugby 3rd, Squash 1st, Oklahoma-lighting crew

Brendan Gay

Shafton

Cricket 2nd

Claire Geldart

Shafton

Hockey 2nd, Swimming, Cross Country, Interact, Performing Arts

Brendon Goodenough

Everdon

Prefect, Athletics (colours), Rugby 1st, Athletics captain, Choir, Interact

Michael Grenfell
Anja Günter

Everdon

Hockey 2nd, Tennis 2nd captain, Interact, Performing Arts, Oklahoma

Julie Hagerman

Shafton

Phillipa Haley

Oatlands

Hockey 1st, Interact, Oklahoma, Choir, Gavel Club, Rotary Exchange Student

Pauline Heathman

Allemans

Netball 1st vice-captain

Shaun Holmes

Everdon

Stephen Hughes

Allemans

Rugby 1st captain (honours)

Leigh Jackson

Allemans

Natasha Jay

Everdon

Hockey 1st, Oklahoma, Talent Show

Richard Jermyn

 

Prefect, Swimming captain (honours), Natal Men's Swimming Team, Rugby 1st

Meirion Jones

Everdon

Rugby 2nd

Kita Karg

Allemans

Academic half colours, Performing Arts, Hockey, Interact, Gavel Club

Roslyn Keet

Shafton

Interact, Choir, Performing Arts

Richard Kelly

Oatlands

Christopher Kinsley

Allemans

Rugby 3rd

Karyn Kromberg

Oatlands

Tennis 2nd, Interact, Oklahoma, Choir, Talent Show

Taryn Kromberg

Oatlands

Netball 1st captain, Dramatics (half colours), Interact, Choir

Louise Le Roux

Allemans

Head Girl, Hostel Prefect, Swimming (colours) PMB Dist., Hockey 1st captain Midlands C team, Cross Country (half colours) PMB Dist., Athletics Victrix Ludorum, Interact President, Gavel Club President, Choir

Brendon Loftus

Shafton

Cricket 2nd, Squash 1st,   Talent Show - Backstage

Vanessa Luck

Allemans

Netball 2nd, Performing Arts, Editorial committee

Dougan Macdonald

Allemans

Hockey 1st, Performing Arts

Mary-Ann Malloy

Everdon

Hockey 3rd captain, Oklahoma, Edittorial committee

Michele Mayer

Allemans

Prefect, Athletics captain (colours), Hockey 1st & 2nd, Interact, Choir

Staurt McEwen

Oatlands

Cricket 2nd, Squash

Kate McKensie

Oatlands

Hockey 1st captain (honours), Natal Midlands U18A, South African U18A Team

Antony Meikle

Shafton

Hostel Prefect, Performing Arts, Swimming, Interact, Choir, Lighting & Sound,

 

Cindy Merrick

Allemans

House Captain, Hockey 1st, Athletics, Interact, Oklahoma, Editorial Committee

Sue Munger

Allemans

Oklahoma, Talent Show,

Nicola Naude

Everdon

Netball 1st, Oklahoma, Editorial Committee

Michele Noble

Allemans

Prefect, Netball 2nd captain, Hockey 3rd, Oklahoma, Interact, Talent Show

Nancy Oats

Oatlands

Cross Country, Academic half colours, Performing Arts, Athletics

Mark Odell

Shafton

House captain, Rugby 2nd, Hostel Prefect, Oklahoma

Tracy Petzer

Shafton

School & Hostel Prefect, Hockey 2nd, Choir, Performing Arts

Robert Powell

Allemans

Prefect, Academic honours, Performing Arts (honours), Interact, Business Game, Gavel Club, std 9 Opstel Prize

Anthony Reece

Allemans

Rugby 1st (colours), Oklahoma

Petta-anne Roberts

 

Barry Sanders

Everdon

Swimming vice-captain, PMB & Dist., Rugby 1st & 2nd (2nd team captain), Oklahoma, Talent Show, Lighting & Sound crew

Justin Schuitemaker

Allemans

Academic honours, Business Game

Justin Shaw

Shafton

Rugby 3rd

Wendy Shaw

Everdon

Academic half colours, Cross Country (half colours), Hockey 2nd, Athletics, Interact, Pollyanna

Mathew Simmons

Everdon

Headboy, Hockey 1st, Oklahoma, Talent Show

Sidney Sneyd

Everdon

Deputy Head Prefect, House captain, Rugby 1st vice-captain, Talent Show

Katherine Steyn

 

Editorial committee

Heather Talbot

Shafton

Prefect, Hostel Head Prefect, Academic half colours, Hockey 1st captain (honours), Tennis 1st captain, Business Game, Performing Arts

Angela Thomas

Everdon

Interact, Oklahoma, Talent Show, Editorial Committee

Steven Tidbury

Oatlands

Rugby 1st, Tennis 3rd captain, Cricket 2nd, Performing Arts,

Brendan Tubbs

Shafton

Tennis, Choir, Talent Show

Sharon Tweddle

Oatlands

Oklahoma

Desiree van Daele

Shafton

House captain, Performing Arts (colours), Academic colours, Swimming vice-captain

Belinda Wheelwright

Everdon

Hockey 3rd, Interact, Performing Arts

 

Grant Whittal

 

Athletics, Rugby 1st

Anita Willis

Everdon

Academic honours, Swimming, Netball 1st, Maths Olympiad 2nd, Interact