Print this page

The 1993 Matric Class

Scott Aldridge

 

Interact, House Plays, Cricket 1st, Cross Country, Rugby 1st, Athletics

Bradley Astrup

 

Prefect, Rugby 1st vice-captain (half colours), Cricket 1st & 2nd, Athletics (colours), Performing Arts

Keri-Leigh Barr

Everdon

Judy Bartholomew

 

Leanne Beard

Shafton

Swimming captain (half colours) (Victrix Ludorum), Hockey 1st, Interact

Michael Beaumont

Shafton

Cricket 1st, Tennis 1st, Hockey 1st, Rugby 2nd, SCA, Athletics

Caroline Bell

Allemans

Hockey 1st, Interact, Performing Arts

Shannon Bishop

Allemans

House captain, Prefect, Pollyanna, Performing Arts (half colours), Choir, Netball 1st captain (colours), Athletics

Renold Borcherds

Oatlands

Pollyanna

Cindy Boyd

Shafton

House captain, School & Hostel Prefect, SCA, Tennis 1st

Kerry Bullock

 

School & Hostel Prefect, Academic half colours, Performing Arts, Interact, Gavel Club, Netball 2nd (captain)

Tarama Candy
Sharon Candy Christopher Checkley Nadine Clarke

Shafton

Athletics, Choir, Pollyanna, Performing Arts (half colours), Gavel Club, Current Affairs Olympiad

Kurt Cooke
Justin Cox

Allemans

Cricket 1st vice-captain (colours), Rugby 1st (colours), Athletics, Tennis

Clare Crawford Kerry Dalling

Everdon

House captain, Hockey 1st captain, Tennis 1st (half colours), Choir, Athletics

John Densham
Meredith Dicks

 

Cricket 2nd (captain), Performing Arts

Nicola Elsmore-Cary

Oatlands

Choir, Netball, Academic half colours

Hywel Evans Elizabeth feek

Oatlands

Headgirl, House captain, School & Hostel Prefect, Hockey 2nd captain (half colours), Academic honours, Gavel Club Chairperson, Performing Arts

Sarah Finnigan Ruth Fraser

Allemans

John Gessau

Oatlands

Headboy, House Captain, SCA, Business Game, Pollyanna

Michelle Grenfell

Shafton

Netball 1st, Academic colours, Interact, Performing Arts

Belinda Grobler

 

Hockey 1st, Swimming, Interact

Avril Halstead

Allemans

Performing Arts (colours), Business Club, Cross Country captain (honours), Gold Badge Award

Laura Hartley

 

Interact, Hostel Prefect, Hockey 1st & 2nd

Daryn Hiltunen
Shelly Homan Leigh-Ann Isles

Everdon

Deirdre Kelly

 

Nadine Killan
Dino Lanzoni Shane Lines Judy Lines John Lowe

Everdon

House captain, Rugby 1st, Cricket 2nd, Talent Show, Interact

Candy Ludick

 

Wendy Ludick Douglas Macfarlane

Shafton

Athletics, Swimming, Tennis 1st (half colours), SCA, Academic colours

Peter Macfarlane

Shafton

Tennis 1st (half colours), Hockey 2nd, SCA,Athletics

Thulisile Maphanga Ian Marriot Sarah Kate May

Shafton

Prefect, Choir, Gavel Club

Octavia Mazibuko
Hayley McCord

Shafton

Tennis 2nd, Hockey 2nd

Ashleigh McKay

Oatlands

Hockey 1st, Interact

Julie Mcleod

Allemans

Prefect, Drama (colours), Performing arts (half colours), Pollyanna, Choir, Interact, Gavel Club

Shaun McNulty

Everdon

Hockey

Ingrid Meinecke

Allemans

Netball, Interact, Performing Arts, Academic colours

Ryan Middleton

Shafton

Cricket 1st, Rugby 2nd captain, House plays

Victor Mzolo Craig Nel
Mariana Nel Lara Niland

Everdon

Tennis 2nd

Sam Oldfield

Allemans

Interact

Adrian Oasthuizen
Shelly Paterson

Everdon

Pollyanna

Graham Peacock

 

Rugby 1st

Jeanne Pearson

Oatlands

Pollyanna, Drama (half colours)

Christo Petzer

Shafton

House Captain, Deputy Head boy, Head of Hostel, Rugby 1st, Athletics, Pollyanna, Choir

Trelorne Philpot

Allemans

Pollyanna

Candice Poole Grevin Price

Oatlands

Prefect, Gavel Club, Hibberdene Children's Home, Rugby 1st, Pollyanna, Talent Show

Mathew Reid

 

Rugby 1st

Michael Roberts

Shafton

Prefect, Cricket 1st captain (colours), Rugby 1st captain (colours), Academic honours

Cirsty Robinson

Oatlands

Hockey 1st vice-captain (colours), Pollyanna

Francis Ryder Mariano Saieg
Mark Sclanders Jean Shaw Jodi Shaw

Oatlands

Hockey 1st & 2nd, Backstage

Linnet Smith

Oatlands

Business Game

Scott Stevenson Jason Stone Mark Sykes

Oatlands

Pollyanna, Performing Arts, Managing Director of Business Game, Gavel Club,

Kim Taljaard

Oatlands

Netball 2nd, Interact, Hibberdene Subcommittee

David Thompson

Shafton

Academic half colours, Science Week 1993 National Science '8', Performing Arts

Lance Van Der Bank

 

Kelly Van Eyssen

Oatlands

 

Renee Van Zuydam Robyn Walker

 

Prefect, Hockey 1st (half colours), Swimming, Athletics, Interact President, Gavel Club, Performing Arts

Edwina Wood
We Have no pictures or details of the following pupils:

Paula Raw, Jennifer Fisher, Kenneth Pascoe, Terence Dowling, Shannon Morrissey, Donovan Doyle, Stuart Giblett, Sarah Katherine May, Mark Morgan, Janet Urquhart